ArtVilnius’18 największe targi sztuki współczesnej w Europie Wschodniej oraz „Noc Kultury”

Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, a przy okazji lubisz podróżować i odwiedzać nowe zakątki, Wilno ma coś specjalnie dla Ciebie! W pierwszych tygodniach czerwca zaprasza na ArtVilnius’18, czyli jedne z największych targów sztuki współczesnej w Europie Wschodniej oraz „Noc Kultury” gwarantując Ci nowe, niezapomniane doznania. A będąc już w Wilnie koniecznie odwiedź MO Muzeum. Nie czekaj, zaplanuj podróż do stolicy Litwy i ciesz się sztuką!

 

ArtVilnius’18 to impreza organizowana 7-10 czerwca na targach Litexpo w Wilnie. Już po raz dziewiąty Litwa będzie gościła pasjonatów sztuki z całego świata, których co roku jest około 22 000. Tym razem koncentruje się wokół tętniącej życiem i europejską kulturą sceny artystycznej państw bałtyckich w związku z setną rocznicą odzyskania nieodległości przez Litwę. Oferuje 55 galerii sztuki i prezentuje prace około 200 artystów z 20 krajów, między innymi Litwy, Łotwy, Białorusi, Polski, USA, Ukrainy czy Włoch.

 

Obchody 100-lecia niepodległości są ważnym wydarzeniem dla Litwy, dlatego chcemy podkreślić tę okazję specjalnym programem dla ArtVilnius’18, prezentującym najlepsze galerie z krajów nadbałtyckich, nowe kolekcje sztuki wniesione przez naszych stałych i nowych partnerów – mówi Diana Stomienė, dyrektorka targów sztuki.

 

Podczas tegorocznej edycji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) wraca do Wilna z programem wystawienniczym międzynarodowych artystów: z Polski, Izraela, Norwegii, Rumunii i Ukrainy. Kolekcja MOCAK zaprezentuje prace, głównie w formacie wideo, które ukazują, jak artyści interpretowali wydarzenia historyczne i społeczne XX i XXI wieku. Swoje prace zaprezentuje między innymi Nikita Shalenny z Ukrainy, zdobywca najlepszej nagrody instalacyjnej ArtVilnius’15 oraz polski filmowiec Józef Robakowski.

 

 

Podczas każdych targów wybierana jest najlepsza galeria roku oraz najlepsi artyści. Program przewidziany dla odwiedzających przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, podobnie jak liczne warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady na temat rynku sztuki i sztuki w krajach nadbałtyckich. ArtVilnius co roku jest szczególnym miejscem spotkań, które charakteryzuje się wspaniałą atmosferą i niezapomnianymi przeżyciami w otoczeniu przepięknego Wilna i zabytkowego Starego Miasta.

 

Kilka dni później, w nocy z 15 na 16 czerwca stolica Litwy zaprasza na kolejne, wyjątkowe wydarzenie: Noc Kultury. Cykl imprez „Noc Kultury” rozpoczął się w 2007 roku w ramach programu narodowego „Wilno – Europejska Stolica Kultury 2009” i przekształcił się w nową tradycję kulturalną Wilna. W trakcie tego jednodniowego święta Wilno daje możliwość odwiedzającym korzystania z kultury i sztuki w ciemnościach nocy. Place, parki i najbardziej nieoczekiwane przestrzenie w mieście wypełniają projekty różnych artystów: muzyków, tancerzy, aktorów, fotografów etc.

 

 

Liczba wydarzeń związanych z Nocą Kultury stale rośnie. W zeszłym roku festiwal kultury i sztuki zaprosił gości i mieszkańców do obejrzenia 167 projektów, zaprezentowanych przez 700 artystów z Litwy i zagranicy. Organizatorzy szacują, że wówczas wzięło udział około 100-150 tys. osób. Jeśli więc jesteś pasjonatem sztuki zapraszamy do Wilna 15-16 czerwca na niezapomnianą noc, pełną niestandardowych, artystycznych doznań. „Noc Kultury” trwa od 18:00 do 2:00, a wszystkie wydarzenia w jej ramach są bezpłatne.

 

Będąc już w Wilnie nie możesz zapomnieć o odwiedzeniu „Literatų (Writers’) Street Wall” na Starym Mieście, która jest jednym z punktów muzealnych MO Muzeum. Jest to instalacja ponad 200 kafelków i tablic pamiątkowych zdobiących mur na ulicy Literatų na Starym Mieście w Wilnie, opowiadających historię litewskiej literatury. Drugim punktem, który warto zobaczyć jest 15 rzeźb, które otrzymały dar mówienia i wchodzenia w interakcję z odwiedzającymi w różnych miejscach, a których historie można usłyszeć za pomocą telefonu komórkowego.

 

Jeśli więc jesteś miłośnikiem sztuki, nie czekaj! Zaplanuj podróż do Wilna i przeżyj niezapomniany czas wśród innych, lokalnych i zagranicznych pasjonatów twórczości artystycznej.

Więcej informacji na:

http://www.vilnius-tourism.lt/pl/lato-w-wilnie/

http://kulturosnaktis.lt/en/pages/about

http://www.mmcentras.lt

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *